Podkast: Pobeda Bajdena – šta se menja u svetu i Srbiji

2. decembar 2020. –  Evropska unija i SAD će svakako mnogo više sarađivati kada predsednik SAD-a bude Bajden nego što su dok je to bio Tramp, rekao je predsednik jedne od najvećih svetskih istraživačkih organizacija – američkog Brukingsa, i general u penziji, Džon Alen, gostujući u podkastu Evropske priče Centra za evropske politike (CEP).

Tramp je vodio dosta drukčiju politiku, i spoljnu i unutrašnju, u poređenju sa Obamom. Alen je u epizodi rekao kako će na situaciju u Americi i u svetu, kao i u ovom regionu, dosta uticati promena administracije u SAD-u. „Amerika će imati mnogo posla kako bi povratila svoj uticaj u svetu,“ rekao je on i dodao da će pitanje ljudskih prava ponovo postati suština američke spoljne politike.

Iako Amerika neće „izvoziti demokratiju“, ona će snažnije pomagati državama da otklone prepreke ka konsolidaciji demokratije. U tom smislu, Amerika neće diktirati politiku Srbiji, ali će svakako Srbija više biti „pod lupom“ kada je u pitanju vladavina prava i demokratija, kao i kada se radi o njenim političkim odnosima sa zemljama koje krše ljudska prava, kao što je Kina. Ako takvo delovanje značajno odstupa od osnovnih principa koje Amerika zastupa, to će na višestruk način definisati odnos Amerike prema Srbiji. 

„Bajdenova administracija će nastaviti da podržava ekonomsku normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine, ali će se truditi da se taj odnos prelije i na politički nivo,“ rekao je Alen. „U tom kontekstu, i Amerika i EU imaju zajedno veoma značajnu ulogu.“

Alen, međutim, tvrdi kako sada na početku, „Beograd ima mogućnosti da ostvari dobar odnos sa Vašingtonom“. U tom kontekstu, on savetuje srpsko liderstvo da na Bajdena prestane da gleda kao na „srbomrzca“ i da treba da radi na tome da javnost u Srbiji nema takav stav. „Bajden sigurno to trenutno nije,“ rekao je Alen i dodao da „ukoliko Srbija želi da okrene novi list, Amerika će biti spremna na to.“

Alen, koji je bio i specijalni izaslanik Baraka Obame u Globalnoj koaliciji za borbu protiv Islamske države, kaže da kada je reč o svetu, pobeda Bajdena predstavlja povratak multilateralizmu u međunarodnim odnosima. „Tramp je više voleo da spoljnu politiku vodi kroz bilateralne odnose, jedan-na-jedan, kažnjavajući ekonomski onoga ko se nije ponašao kako je on želeo. Novoj administraciji će bez sumnje biti važnija saradnja sa međunarodnim organizacijama i više će pažnje obraćati da li neka država poštuje ljudska prava ili ne.“

„SAD će biti saradljivija i kada je u pitanju rešavanje zajedničkih problema – sigurno će jedna od prvih stvari koje će Bajden uraditi biti povratak Pariskom klimatskom sporazumu i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji,” rekao je Alen.

Odnos prema Kini će takođe biti od velikog značaja. „Moguće je imati konstruktivne odnose sa Kinom, ali to ne znači da treba da žmurimo kada je u pitanju stanje ljudskih prava, pogotovo kada se radi o Ujgurima u Sinjangu i Hong Kongu, kao i Tajvanu. Treba naći dobar balans između saradnje i kompeticije sa Kinom, umesto konfrontacionog stava koji je u kontinuitetu postojao tokom Trampove administracije. Konfrontacija utire put ka konfliktu i tu treba biti jako obazriv,“ upozorio je Alen.

Podkast možete poslušati ovde: https://soundcloud.com/europeantalks/e29_10-imperatives-for-the-biden-administration-what-can-the-us-the-world-and-serbia-expect

_____________________________________________________________________________

CEP je nezavisna, nevladina, neprofitna think tank organizacija koju je osnovala grupa stručnjaka u oblasti evropskog prava, ekonomije i javne uprave, sa zajedničkim ciljem da doprinesu unapređenju okruženja za kreiranje javnih politika u Srbiji, tako što će ga učiniti transparentnijim i inkluzivnijim, zasnovanim na činjenicama i suštinski orijentisanim ka EU.

Za sve informacije možete kontaktirati Anesu Omeragić, koordinatorku za komunikacije i organizaciju događaja u CEP-u, na anesa.omeragic@cep.org.rs / +381642788947