Preoblikovanje participacije kroz afirmativne konsultacije sa građanima (REACH)

Projekat Preoblikovanje participacije kroz afirmativne konsultacije sa građanima (REACH) je započet 1. jula 2024. godine i trajaće do decembra 2025. godine. Projekat finansira Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizuelne medije i kulturu (EACEA), a sprovode ga sledeće organizacije:

Cilj projekta je povećanje angažovanja građana (uključujući žene i mlade) u evropskim političkim pitanjima kroz građanske konsultacije, koje su u formi strukturiranih događaja gde se pojedinci okupljaju da diskutuju i daju svoje mišljenje o političkim pitanjima, osiguravajući da njihovi glasovi i perspektive budu uključeni u proces donošenja odluka. Građanske konsultacije su od velikog značaja jer povećavaju demokratsko učešće, podstiču transparentnost i osiguravaju da politike odražavaju različite potrebe i težnje zajednice. Kroz ceo projekat, dinamična kampanja na društvenim mrežama će istaknuti ključne aktivnosti i rezultate, uključujući lokalne, nacionalne i transnacionalne događaje, kao i publikacije.

Projekat će biti sproveden u četiri faze:

  1. Lokalne građanske konsultacije: Partnerske organizacije će organizovati lokalne konsultativne događaje koji će istraživati razumevanje, težnje i narative
    građana u tri međusobno povezana politička područja – životna sredina, proces pristupanja EU i vladavina prava. Takođe će identifikovati kompromise i sinergije među ovim oblastima. Pored toga, MladiRini portal (https://mladirini.org/bhsm/) će prikupljati pisane doprinose mladih (uzrasta 16-25 godina), grupe koja je često isključena iz procesa donošenja odluka.
  2. Nacionalni događaji građanskih konsultacija: Delegati građana sa lokalnih događaja će se pridružiti ekspertima na nacionalnim konsultativnim događajima kako bi diskutovali o tome kako se identifikovani kompromisi i sinergije mogu pretvoriti u političke odluke, planove i strategije. Svaki partner će zatim kreirati nacionalnu publikaciju koja sumira ključne nalaze sa ovih događaja.
  3. Transnacionalni događaj: Treća faza uključuje predstavljanje nacionalnih publikacija na transnacionalnom događaju u Beogradu. Projektni partneri, delegati građana i politički akteri će učestvovati u dijalogu o svojim iskustvima sa građanskih konsultacija i predloženim političkim rešenjima.
  4. Sveobuhvatan transnacionalni dokument i završna konferencija: Uvidi i iskustva sa lokalnih, nacionalnih i transnacionalnih događaja biće objedinjeni u transnacionalnom dokumentu. Ovaj dokument će biti predstavljen na završnoj konferenciji u Briselu, gde će delegati, nacionalni akteri i eksperti za politiku EU diskutovati o rezultatima i implikacijama projekta.

Kontakt: Andrija Mladenović, menadžer projekta (andrija.mladenovic@cep.org.rs)

Ostale inicijative