Sedište: Svetog Nauma 7, 11000
Adresa kancelarije: Đorđa Vajferta 13, 11000
Telefon: +381 11 4529 323
TEN se zalaže za unapređenje i sprovođenje vladavine prava na Balkanu
21. mart 2018. – Think for Europe mreža (TEN) i Centar za evropsku politiku (EPC, Brisel) su danas u Briselu organizovali panel-diskusiju Ocenjivanje merila EU za praćenje napretka zemalja kandidata: Promovisanje i sprovođenje vladavine prava na Balkanu. Panelisti su bili Sabine Zwaenepoel, koordinator poglavlja u Generalnom direktoratu Evropske komisije za proširenje i susedsku politiku (DG NEAR), Tanja Fajon, članica Evropskog parlamenta, Srđan Majstorović, predsednik Upravnog odbora Centra za evropske politike (CEP Beograd, sekretarijat TEN-a), Corina Stratulat, viša politička analitičarka EPC-a i Albana Rexha, istraživačica saradnica u Grupi za pravne i političke studije (GLPS Kosovo).
Uzimajući u obzir rezultate regionalne komparativne studije proizvedene u okviru BENCHER projekta, koji je implementirao TEN, diskusija se fokusirala na ulogu EU u pomaganju zemljama Zapadnog Balkana da postignu napredak u reformama u oblasti vladavine prava, posebno kroz praćenje demokratskog uslovljavanja u praksi.
Albana Rexha je predstavila rezultate BENCHER projekta. Istraživanje se fokusiralo na efikasnost mehanizma EU za praćenje napretka zemalja Zapadnog Balkana u okviru pregovaračkih poglavlja 23 i 24. BENCHER projekat je pokušao objasniti različite rezultate u pokušajima EU da postigne usklađenost, istražujući da li je Unija uspešnija u nekim politikama nego u drugim i zašto. Cilj ovog projekta je bio da doprinese jačanju mehanizama uslovljavanja kao podsticaja reformi koje zemlje Zapadnog Balkana sprovode na putu ka EU. Uprkos insistiranju EU na demokratskim reformama, rezultati pokazuju da sve zemlje u nekim oblastima nazaduju.
Srđan Majstorović je izjavio da je Evropska komisija napravila izuzetno težak i važan korak napred kada je u pitanju komuniciranje verodostojne politike proširenja. Govoreći o važnosti uključivanja građana u proces proširenja EU, dodao je da „treba napraviti četvrti stub u politici proširenja – a to je uključivanje građana i civilnog društva”.
Tanja Fajon je upozorila je da je „vizna liberalizacija opipljiva za građane zapadnog Balkana, ali promene u vladavini prava nisu“. Ona je takođe naglasila da su mehanizmi uslovljavanja EU suviše tehnički i daleki građanima. „Ljudi na zapadnom Balkanu žele promene, ali ovo pitanje treba da se komunicira na drugačiji način”, zaključila je Fajon.
Od svoje strategije proširenja iz 2011. godine, Evropska komisija je usvojila strožiji pristup prema demokratskom uslovljavanju, što je posledica naučenih lekcija tokom njenog širenja na istok. Veći fokus EU na kriterijume „dobrog upravljanja” (kao što su vladavina prava, nezavisno pravosuđe, sloboda medija i efikasna javna uprava) formalno se odražava po prvi put u pregovaračkim okvirima za Crnu Goru i Srbiju, koji zahtevaju da Poglavlje 23 (pravosuđe i osnovna prava) i Poglavlja 24 (pravda, sloboda i bezbednost) budu otvorene u ranim fazama pregovora i zatvorene tek na samom kraju procesa, te da se ukupan napredak uslovljava napretkom u ovim oblastima.
Sabine Zwaenepoel podsetila je publiku da Komisija ulaže kontinuirane napore da zemljama kandidatima za članstvo objasni šta koncept vladavine prava podrazumeva. Prema njenom mišljenju, „poglavlja 23 i 24 imaju merila uz pomoć kojih možemo biti sigurni da li se i u kojoj meri poštuje vladavina prava na Zapadnom Balkanu”.
Projekat BENCHER je sproveden uz podršku Evropskog fonda za Balkan (EFB) i Inicijative za otvoreno društvo u Evropi (OSIFE). Projekat su implementirali članovi TEN-a u koordinaciji Inicijative za evropsku politiku – EPI iz Skoplja, Makedonija.
Studija proizvedena u okviru projekta BENCHER projekta može se preuzeti ovde.