Sedište: Svetog Nauma 7, 11000
Adresa kancelarije: Đorđa Vajferta 13, 11000
Telefon: +381 11 4529 323
Od Mađarske do Poljske: Novi institucionalni ciklus, obnovljene ambicije
Predsedavanje Mađarske Savetu EU odvijalo se tokom ključnog prelaza iz starog u novi institucionalni ciklus unutar EU. S početkom ovog novog ciklusa, očekivanja su značajno porasla, dok su se izazovi nastavili gomilati. Rat u Ukrajini se nastavlja, situacija na Bliskom istoku eskalira, a Evropa se suočava sa neizvesnostima u vezi sa potencijalnim posledicama povratka Trampa na predsedničku funkciju u SAD. Ove okolnosti dodatno su podstakle EU na razmatranje sopstvenih kapaciteta kako bi postala efikasniji i sposobniji akter, pri čemu je Dragijev izveštaj o konkurentnosti pokrenuo diskusije među državama članicama i institucijama EU u ovom pravcu. Istovremeno, politika proširenja ostala je visoko na agendi. Crna Gora je spremna za otvaranje poglavlja, dok je Albanija otvorila klaster i uskoro se očekuje otvaranje još jednog. S obzirom na takvu dinamiku u prethodnom periodu, postavljaju se sledeća pitanja: Kakav je napredak postignut u skladu sa mađarskim motom „Učinimo Evropu ponovo velikom“? Koje je korake EU preduzela kao odgovor na Dragijev izveštaj kako bi dodatno prioritetizovala konkurentnost? Na koji način su mađarske inicijative uticale na šire napore EU da očuva unutrašnje jedinstvo dok se suočava sa spoljnim izazovima? Kako su mađarski napori doprineli ubrzanju procesa proširenja?
Kako predsedavanje prelazi sa Mađarske na Poljsku, ovo obeležava nastavak liderstva Centralne Evrope u Savetu, nudeći novu priliku za jačanje kohezije EU i održavanje zamaha procesa proširenja. Preuzimanje predsedavanja od strane Poljske dolazi u trenutku kada su Evropski parlament i Evropska komisija u potpunosti formirani, sa fokusom na obezbeđivanje snažnog početka novog institucionalnog ciklusa, naročito kroz pripremu za očekivane unutrašnje reforme. S obzirom na istorijsku posvećenost evropskoj integraciji i istaknutu ulogu u podršci Ukrajini usred tekućeg konflikta, očekuje se da će Poljska dati prioritet solidarnosti, otpornosti i proširenju. U ovom kontekstu, ovaj panel ima za cilj da istraži viziju Poljske za narednih šest meseci, odgovarajući na ključna pitanja kao što su: Kakvu će ulogu Poljska igrati u oblikovanju pozicije EU o globalnim pitanjima i jačanju njene strateške autonomije? Koje nove inicijative Poljska može predložiti za unapređenje dugoročne konkurentnosti EU? Kako Poljska može graditi na naporima Mađarske da održi zamah proširenja uz snažan fokus na „nove“ i „stare“ kandidate?
Ovaj događaj pružiće priliku donosiocima odluka, stručnjacima i zainteresovanim stranama da ocene napredak postignut tokom predsedavanja Mađarske i iznesu očekivanja za liderstvo Poljske.
Govornici:
- Tanja Miščević, ministarka za evropske integracije, Vlada Republike Srbije
- Emanuele Giaufret, ambasador, šef Delegacije EU u Republici Srbiji
- NJ.E. Jožef Zoltan Mađar, ambasador Republike Mađarske u Republici Srbiji
- Gospođa Kamila Duda-Kawecka, otpravnica poslova a.i. u Ambasadi Republike Poljske
- Milena Mihajlović Denić, programska direktorka, Centar za evropske politike (CEP)
Moderator panela:
Strahinja Subotić, programski menadžer i viši istraživač u Centru za evropske politike (CEP).
Od decembra 2016. godine, ovaj događaj se tradicionalno održava svakih šest meseci kao deo serije okupljanja koje je pokrenuo CEP uz podršku Delegacije EU u Srbiji. Glavni cilj je podsticanje sadržajnih debata o prioritetima EU, nudeći uvide iz perspektive odlazećih i dolazećih predsedavanja Savetu EU. Fokusiran na aktuelne teme u procesu pristupanja, ovaj dvogodišnji događaj služi kao platforma za unapređenje diskursa o evropskoj integraciji Srbije. Događaju redovno prisustvuju predstavnici diplomatskog kora, državnih institucija i organizacija civilnog društva, a privlači i značajnu medijsku pažnju, čime se dodatno pojačava njegov uticaj.
Mesto održavanja: Evropa kuća u Beogradu (Zmaj Jovina 8).
Broj mesta je ograničen! Ako želite da pratite ovu diskusiju, pošaljite email na: anesa.omeragic@cep.org.rs.
Prisustvo bez registracije nije moguće.