Kako poboljšati otvorenost i odgovornost vlasti? Kakvu reformu javne uprave Srbija treba da sprovede kako bi obezbedila kvalitetne usluge svojim građanima i postala uspešna članica EU? I kako u ove i druge javne politike uključiti javnost i civilno društvo? Ovaj program se bavi pitanjima koja su temelj i preduslov za uspeh svih sektorskih reformi u tranziciji i procesu integracije u EU.
Program ispituje uslove koji su presudni za ispunjavanje ekonomskog kriterijuma za članstvo Srbije u EU. Kakve su mogućnosti Srbije za jačanje mehanizama tržišne ekonomije i politike konkurencije? Da li pravni i institucionalni okvir podstiču ekonomsku aktivnost i obezbeđuju kvalitet i bezbednost proizvoda na tržištu i visok stepen zaštite potrošača? Ova i druga bitna pitanja istražujemo u ovom programu.
Kako obezbediti uravnoteženi i održivi razvoj Srbije u skladu sa evropskim standardima? Ovaj program stavlja naglasak na teme socijalnog razvoja, regionalne konkurentnosti, zaštite životne sredine, energetike, i transporta. U ovim oblastima posebno se bavimo učešćem svih zainteresovanih strana u planiranju i sprovođenju razvojnih aktivnosti u cilju informisanog i transparentnog procesa donošenja odluka.
Program prati proces pristupanja i već vidi Srbiju kao članicu EU. Kako se aktuelna dešavanja u Uniji odražavaju na Srbiju? Kako bi srpski donosioci odluka trebalo da se postave prema pitanjima kao što je Bregzit, migrantska kriza, budućnost EU? Kako organizovati predstavljanje i zagovaranje za članstvo Srbije u EU? Ovo su neka od pitanja koja istražujemo u ovom programu.
Istraživanjima javnih politikama pristupamo na način koji uvažava horizontalna pitanja od značaja, kao što su efikasnost i svrsishodnost, jednake mogućnosti - rodna ravnopravnost, socijalna inkluzija, nediskriminacija, itd. Nastojimo da navedena pitanja postepeno uvodimo u celokupne istraživačke aktivnosti koje sprovodimo.
Programska struktura CEP-a sastoji se od četiri programa i prožimajućih oblasti koje nastojimo da uvrstimo u aktivnosti u svakom od programa. Detaljan opis programa pronađite u podmeniju ovog odeljka.
If you get tired of reading, then have a listen to our podcast. European Talks podcast is a short form conversation that aims to untangle difficult questions on various topics related to Serbia’s relations with the EU and its member states, by talking to experts, diplomats, and other relevant actors. Whether you are a researcher, a politician, or just genuinely curious about the topic, European Talks podcast will provide you with valuable ideas, answers as well as new questions.
CEP blog je platforma na kojoj objavljujemo koncizne i informativne autorske članke članova našeg tima, Saveta CEP-a, kao i naših saradnika i saradnica o aktuelnim temama u vezi sa procesom integracije Srbije u EU ili dešavanjima u zemlji i regionu. Ovi kratki tekstovi mogu takođe biti objavljivani u novinama, časopisima i drugim medijima sa kojima sarađujemo, i predstavljaju mišljenja autora. Da li vas interesuju dešavanja u Srbiji, u regionu Zapadnog Balkana ili EU? Pogledajte naš blog!
Publikacije se fokusiraju na ključne probleme javnih politika koje su u fokusu CEP-ovih programa i misije. Njima podižemo svest ciljne publike, nastojimo da te probleme i moguća rešenja postavimo na agendu donosilaca odluka, pokrenemo dijalog, ali i damo stručno mišljenje i savet. Publikacije se obraćaju ne samo donosiocima odluka, već i civilnom društvu, akademiji, medijima i široj javnosti.
Budite redovno informisani o našim aktivnostima, i upoznajte se sa sadržajima događaja koje organizujemo, temama koje pokrećemo, i partnerstvima koja stvaramo i razvijamo!
U ovoj sekciji najavljujemo naše predstojeće događaje koje organizujemo samostalno ili u saradnji sa partnerskim organizacijama. Pronađite informacije o temama događaja, sagovornicima, mestu i vremenu održavanja. Vidimo se na nekom od događaja!
Od početka našeg rada do danas, povećavao se ne samo broj projekata, već i njihov obim, broj partnerskih organizacija i donatorskih institucija koje su nas podržale, kao i uticaj koji smo ostvarili sprovodeći ih. U ovoj sekciji pronađite naše trenutne projekte, kao i one koje smo prethodno realizovali i čije rezultate nastavljamo da nadograđujemo.
Članove CEP tima čine visoko kvalifikovani i istaknuti stručnjaci iz oblasti prava EU, javne uprave, političkih nauka, međunarodnih odnosa i drugih oblasti društveno-humanističkih nauka. Snažan društveni kapital u vidu iskusnog rukovodstva i stručnih saradnika, uz perspektivne mlađe članove tima, doprinosi izgradnji CEP-a kao organizacije sposobne ne samo da sprovodi istraživanja visokog kvaliteta, već i da ostvaruje osetan uticaj na polju kreiranja javne politike.
Naši spoljni saradnici i saradnice su ugledne ličnosti i istaknuti pojedinci u različitim oblastima javnog života, relevantnim za teme kojima se bavimo. Rade kao nezavisni stručnjaci ili su angažovani u javnom, privatnom ili civilnom sektoru u zemlji i inostranstvu. Svoj doprinos radu CEPa daju pružajući stručne savete i komentare na naše projekte, publikacije i istraživanja, pišući autorske članke koje objavljujemo na našem sajtu, ili kroz kratkoročne ekspertske angažmane na našim projektima.
Upravni odbor je izvršni organ Udruženja, koji se stara o sprovođenju ciljeva Centra za evropske politike. Upravni odbor rukovodi radom CEP-a na strateškom nivou i donosi odluke radi ostvarivanja ciljeva organizacije.
Članove CEP saveta čine istaknuti domaći i međunarodni stručnjaci, predstavnici priznatih nacionalnih institucija, akademskih ustanova, kao i međunarodnih organizacija i evropskih think tankova. Savetu je poverena savetodavna i usmeravajuća uloga u kreiranju strateškog i programskog okvira CEP-a. Istovremeno, Savet ima za cilj da doprinese daljem napretku metodologije istraživanja i kapaciteta u pojedinačnim oblastima kojima se CEP bavi, kao i da pomogne u promociji rezultata istraživanja zainteresovanim stranama i široj javnosti.
CEP je nezavisna, nevladina, neprofitna think tank organizacija koju je osnovala grupa stručnjaka u oblasti evropskog prava, ekonomije i javne uprave, sa zajedničkim ciljem da doprinesu unapređenju okruženja za kreiranje javnih politika u Srbiji, tako što će ga učiniti transparentnijim i inkluzivnijim, zasnovanim na činjenicama i suštinski orijentisanim ka EU.