Europe&Us 
CEP pogled
Nemačko predsedavanje Savetu EU
Nemačko predsedavanje Savetu Evropske unije započeto je u jeku globalne pandemije COVID-19. Zbog tektonskih promena koje je ova pandemija izazvala, Evropska unija je primorana, kao i ostatak sveta, da povlači brze i hrabre poteze kako bi se prilagodila novonastalim okolnostima. Kada govorimo o budućnosti evropskog projekta, iste okolnosti su stavile Nemačku u poziciju da prevede Uniju preko Rubikona.
Hrvatsko predsedavanje Savetu EU
Hrvatska preuzima upravljanje Savetu od Finske u burnom periodu za politiku proširenja, narocito nakon ponovnog
odlaganja otvaranja pregovora o pristupanju sa Albanijom i Severnom Makedonijom. Dok je takav potez izazvao negativne reakcije ekspertske zajednice, takođe je i proizveo efekat lavine koji je vratio pitanje proširenja na agendu lidera EU.
Finsko predsedavanje Savetu EU
Dok su Savetom EU tokom prethodnih 18 meseci upravljale zemlje iz susedstva Zapadnog Balkana (Austrija, Bugarska i Rumunija), došlo je vreme da Finska – zemlja geografski udaljena od ovog regiona – preuzme kormilo.
Rumunsko predsedavanje Savetu EU
Rumunija je 1. januara 2019. godine, po prvi put od ulaska u Uniju, preuzela mesto predsedavajuće Savetu EU. Ova balkanska država stupa na scenu nakon Austrije, države čiji su se prioriteti uglavnom svodili na jačanje bezbednosti EU, rešavanje migrantske krize i podržavanje EU perspektive Zapadnog Balkana. A koji su prioriteti Rumunije?
Zapadni Balkan iz perspektive Bregzita
Cilj ovog Pogleda je da podstakne dalje diskusije o tome šta predstoji za Zapadni Balkan u post-bregzitovskoj Evropi.
Od bugarskog do austrijskog predsedavanja Savetu EU
Bugarska je 1. jula 2018. godine prepustila predsedavanje Savetu Evropske unije Austriji. Obe države predsedavajuće su odlučile da politiku proširenja uvrste među svoje prioritete iako su na čelo Evropske unije (EU) došle u vreme spoljnih i unutrašnjih teškoća i neizvesnosti za Uniju.
Okvirni datum proširenja EU i godine pred nama
Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker, jedan od najviših predstavnika EU, se po prvi put u zvaničnoj formi izjasnio o mogućem okvirnom datumu budućeg proširenja EU – 2025. godina.
Estonsko predsedavanje Savetu EU
Od 1. jula 2017. do 1. januara 2018, Estonija će predsedavati Savetu EU.
EU ponovo u pokretu?
„Evropa je ponovo u pokretu“, rekao bi jedan od njenih „očeva“ – Žan Mone.
Tajanijevo predsedavanje
Sedamnaestog januara 2017. Antonio Tajani je postao predsednik Evropskog parlamenta (EP), nasledivši tu poziciju od Martina Šulca.